Det jobbes hardt i Makrellsvingen Borettslag, og dette skal fortsette helt til neste høst. Det er mye arbeid og mange folk i sving når alle sju boligblokker går gjennom en renovering.
– Når denne store rehabiliteringen er over, blir Makrellsvingen borettslag det flotteste boligområdet i byen, mener styreleder Ann Mari Erlandsen.
Jeg har alltid vært opptatt av at borettslaget skal være attraktivt – at det er ryddig og ordentlig, og at vi har gode løsninger. Med denne renoveringen er jeg kjempefornøyd, forteller hun.
Mange oppgaver
Og det er et stort løft som er i gang: re-isolering av fasader, montering av nye vinduer, nye balkongdører og nye, flotte fasadeplater. Under arbeidet har det blitt funnet asbest, og dette blir også fjernet i kontrollerte former. Alt blir fikset!
Mye informasjonsarbeid
Rehabiliteringen ble vedtatt ved ekstraordinær generalforsamling i vår. Under den ordinære generalforsamlingen var stemningen negativ til å sette i gang det enorme prosjektet, men mellom møtene snudde det. Da siste stemme var talt opp under den ekstraordinære generalforsamlingen, var resultatet tydelig: 78 % flertall for rehabilitering.
Det var en liten måned mellom ordinær og ekstraordinær generalforsamling, og styrelederen brukte tiden godt.
– Jeg snakka med folk i borettslaget. Jeg brukte mye tid på å forklare hvorfor det var så nødvendig å gjøre dette, og at selv om det er dyrt nå så er det ikke billigere å vente, sier Ann Mari Erlandsen.
16 måneders arbeid
Makrellsvingen borettslag har nylig feiret 50 år. Tilsammen er det sju blokker, 22 innganger og 154 boenheter i det populære borettslaget i Karihola.
Styreleder Erlandsen forteller at rehabiliteringsprosjektet som er i gang, er det største i Kristiansund.
Selve jobben er det entreprenørselskapet Christie Nordang som tar seg av.
– Det er mye jobb. Det skal det blant annet byttes 1000 vinduer og hele 10 000 kvm med fasadeplater, for å nevne noe. Vi kommer til å bruke 33 000 arbeidstimer, sier Atle Hoem i Christie Nordang.
– Stillaset var satt opp de to siste ukene i juli, og vi startet jobbinga den 3. august. Hos oss blir det 16 personer i sving i 16 måneder inklusive ferie og høytider. Vi tar bygg for bygg, og i slutten av oktober skal vi ha kommet langt med det første bygget, forteller Hoem.
Glad på borettslagets vegne
Makrellsvingen bruker vaktmester fra KBBL til å holde orden i det daglige, og har en vedlikeholdsplan som de følger.
Det er Elias Strøm-Blakstad ved teknisk avdeling i KBBL som har bistått borettslaget med å hente inn priser blant aktuelle entreprenører.
– Vi er fornøyde med at arbeidene er godt i gang, og gleder oss sammen med beboerne og styret over renoveringen som skjer. Vi vil at det skal være både pent og driftssikkert. Med 3-lags isolerglass i alle leiligheter, isolering og nye plater kommer energibehovet til å bli vesentlig lavere. Bokomforten går opp, mener Elias.
Dyrt, men verdt det
Arbeidet er finansiert gjennom et låneopptak som betales ned over 35 år.
– Det er kostbart, men det er verdt det på sikt. Vi får friskmeldte og fine bygg. Det blir antrasittgrå vinduskledning og lys eik fasadeplater. Borettslaget kommer til å se nytt ut. For oss blir det også godt inneklima og varmere leiligheter. Når vi er ferdig her kommer det til å løfte hele bydelen, sier styreleder Ann Mari Erlandsen entusiastisk.