Smart med forkjøpsrett!
Camilla Gaupseth (45) har benyttet ansienniteten i KBBL og kjøpt bolig på forkjøp to ganger. En viktig medlemsfordel!Camilla Gaupseth tar over sin nye bolig i Borettslaget Ormtunga den 1. oktober. Hun og de tre barna på 14 og 15 år kan flytte rett inn, og det passer godt i en travel hverdag.
– Vi trenger ikke pusse opp eller noe, og selve borettslagmodellen er også veldig grei for oss, for det er lite ansvar på hver enkelt.
Best ansiennitet
Camilla er født og oppvokst i Kristiansund. Hun er utdannet almennlærer, og jobber som avdelingsleder ved Kristiansund videregående skole.
Boligen hun og barna snart flytter inn i, sikret hun seg gjennom medlemskapet i KBBL. Hun hadde best ansiennitet, og fikk tilslaget på forkjøpssalg. Camilla har kjøpt på forkjøpsrett to ganger. Også for fire år siden hadde hun best ansiennitet.
Hadde meldt interesse på forhånd
Denne gangen hadde Camilla meldt inn interesse på forhånd, og forkjøpsfristen fikk ut før visningene startet.
Ved forhåndsavklaring blir boligen annonsert for forkjøpsrett før den er solgt, og de som vil bruke forkjøpsretten melder interesse innen meldefristen. Når boligen er solgt, vil de som er forkjøpsberettiget bli spurt om de ønsker å benytte forkjøpsretten til den prisen og de vilkårene som er oppgitt. De som har lengst ansiennitet får tilbudet først.
– Jeg fulgte med, og satt klar til å ta i mot en telefon. Da det høyeste budet var akseptert av selger, fikk jeg spørsmål om jeg ville ta over avtalen. Jeg måtte bestemme meg raskt, men både pris og overtagelsestidspunkt var greit, så da slo jeg til, forteller Camilla.
Arvet medlemskap
Opprinnelig hadde hun medlemskap i KBBL fra 2001, men i 2010 fikk hun overført medlemskapet fra sin far, som hadde ansiennitet fra 1988. Dermed fikk hun 13 år lengre ansiennitet enn hun hadde tidligere. De ekstra årene kan være svært viktige dersom flere med god ansiennitet er interessert i den samme boligen og melder forkjøp.
Anbefaler KBBL-medlemskap
– Jeg synes det er veldig positivt å være medlem i KBBL. Også de årene jeg ikke har bodd i KBBL-borettslag var det naturlig å betale medlemskap. Det koster 300 kroner å være medlem, og det synes jeg er en lav pris for de fordelene jeg får
– Jeg hadde konfirmant i vår, og han fikk medlemskap i gave. Med juniormedlemskap begynner han å samle ansiennitet allerede nå, men slipper å betale den årlige kontingenten før han er 18 år. Gjennom ordningen Felles forkjøp kan ansienniteten brukes også andre steder i landet dersom man f. eks skal studere eller vil bo et annet sted, og det er en ekstra fordel, mener Camilla.
Den perfekte boligen dukket opp
Hun og barna bor i Brinkmannsveien borettslag i dag, og trives også der. Men så kom hun over den interessante boligannonsen med rekkehuset i Ormtunga.
– Jeg hadde kikket etter større bolig lenge, så dukket dette opp, og det var perfekt. Huskjøpet var litt spontant selv om jeg hadde tenkt på det lenge, og nå ser vi fram til mer boltreplass, avslutter den lykkelige boligeieren.